9+ książek dla dzieci, które warto przeczytać w 2017 roku, czyli przedświąteczny poradnik zakupowy

Święta zbliżają się wielkimi krokami, więc już najwyższa pora, żeby pomyśleć o prezentach. Dla mnie najlepszym prezentowym pomysłem, szczególnie w przypadku dzieci, są książki. Przygotowałam zatem krótkie zestawienie książek, na które warto zwrócić uwagę w tym roku.

Dobrym pomysłem na prezent pod choinkę są świąteczne evergreeny. Opowieści, które od zawsze kojarzą nam się z Bożym Narodzeniem i zimą jak na przykład Dziadek do orzechów o król myszy E.T.A.Hoffmanna. Najbardziej lubię wydanie z klasycznymi ilustracjami Jana Marcina Szancera, które jest wznawiane od ponad 50 lat. Sama historia, chociaż liczy ponad 200 lat, nadal jest jedną z najpoczytniejszych klasycznych opowieści dla dzieci. Zima to też czas, kiedy chętniej powracamy do baśni, które znamy już właściwie na pamięć. Jedną z nich jest Królowa śniegu Hansa Christiana Andersena. Wśród niezliczonej liczby wydań uwagę przyciąga propozycja Wydawnictwa M z pracami ukraińskiego ilustratora Vladislava Yerki.

Goście na Boże Narodzenie Svena Nordqvista to książka z serii o zwariowanych przygodach staruszka Pettsona i jego niezwykłego kota Findusa. Pełne szczegółów ilustracje i wartka opowieść wprowadzają w świąteczny nastrój. Jeśli znacie Basię, małą bohaterkę serii książek Zofii Staneckiej, pewnie znacie też książkę Basia i Boże Narodzenie. Jeśli nie, święta to dobra okazja, żeby ją poznać. Ta książka to doskonały pomysł na prezent dla przedszkolaka, który śledząc historię swojej rówieśniczki zgłębi tajemnice świątecznych zwyczajów.

Autorką ilustracji do serii o Basi jest Marianna Oklejak. Jest ona również autorką książki Cuda wianki. Polski folklor dla młodszych i starszych. Mimo że niewiele w niej tekstu zawiera wiele interesujących informacji na temat polskiej kultury ludowej. Jest równocześnie obrazkowym leksykonem i toczącą się przez cały rok opowieścią. Kulturę ludową, a konkretnie Polskie obrzędy i zwyczaje doroczne przybliża również książka Barbary Ogrodowskiej pod tym właśnie tytułem.  Przedstawione zostały w niej różne wierzenia, podania, wróżby, przysłowia, tradycyjne polskie potrawy, fragmenty kolęd oraz innych pieśni obrzędowych zilustrowanych XIX-wiecznymi sztychami, starymi pocztówkami oraz obrazami i zdjęciami przedstawiającymi dawne i współczesne obrzędy doroczne.

Warto rozejrzeć się też wśród tegorocznych nowości. O części z nich pisałam już w zestawieniu 14 najciekawszych książek dla dzieci na jesienne wieczory, a także we wpisie 14 przewodników dla dzieci w 3 seriach (seria Niemapy). W serii, o której wspominałam przy okazji tamtego wpisu, Świat dla dociekliwych ukazała się nowa pozycja. To ¡Olé! Hiszpania dla dociekliwych Moniki Bień-Königsman z ilustracjami Marii Dek. Książka Bajki filozoficzne. Opowieści mędrca Sofiosa Michela Piquemala uczy myślenia nie obciążając przy tym pamięci nazwiskami i datami. Bajkowe wykłady sięgają do podstaw filozofii, ale przedstawiają ją w nietypowy sposób. Konik morski Erica Carle to kolejna z serii książeczek o małych i większych zwierzętach tego autora, która ukazała się nakładem wydawnictwa Tatarak.Kolorowe, bajkowe ilustracje zachęcają do poznania ich świata. W zeszłym roku w moim przedświątecznym zestawieniu książek dla dzieci znalazł się Inwentarz drzew Virginie Aladjidi z ilustracjami Emmanuelle Tchoukriel. W tym roku nakładem wydawnictwa Zakamarki ukazał się Inwentarz ptaków tego duetu autorskiego. Każda z 76 rycin przedstawiających ptaki z różnych stron świata została opatrzona polską i łacińską nazwą, wymiarami, obszarem występowania, opisem upierzenia i głosu ptaka oraz innymi ciekawostkami na jego temat.

 

A wy jakie książkowe nowości dla dzieci i książki o świętach byście polecili?

Przy okazji zapraszam wszystkich na facebookowy fanpage Gawry Stefana do Świątecznej Polecalni, która pojawi się już za tydzień (09.12.). Stwórzmy sobie świąteczną listę interesujących wpisów blogowych!

swiateczna-polecalnia

Reklama

Jedna myśl w temacie “9+ książek dla dzieci, które warto przeczytać w 2017 roku, czyli przedświąteczny poradnik zakupowy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s