14 najciekawszych książek dla dzieci na jesienne wieczory

Jesień cieszy nas przepięknymi kolorami. Przyszedł czas bogactwa owoców i warzyw. Czas wypadów do lasu na grzyby i zbierania kasztanów. Jest to jednak również czas, kiedy wieczory stają się coraz dłuższe, wtedy coraz częściej oddajemy się lekturze. Także dzieci na nowo odkrywają wtedy swoje biblioteczki. Co podsunąć im do czytania jesienią? Co kupić jesiennemu dziecku na urodziny? Poniżej z pewnością znajdzie się kilka dobrych pomysłów.

Książki o jesieni (i innych porach roku)

W jesiennej biblioteczce nie może zabraknąć książek, które pokazują uroki tej pory roku. Na myśl przychodzą mi przede wszystkim książki obrazkowe, które są nie tylko doskonałym prezentem na 2 czy 3 urodziny, ale fascynującymi opowieściami bez słów, które zainteresują również starsze dziecko. „Jesień na ulicy Czereśniowej” Rotraut Susanne Berner weszła już do klasyki. Na kolejnych rozkładówkach odnaleźć można tych samych bohaterów w różnych momentach dnia i w różnych miejscach. Historię każdego z nich można opowiedzieć na wiele sposobów. Na podobnej zasadzie skonstruowana jest książka „Jaki to miesiąc?” Marcina Strzembosza, z tym że przedstawiona w niej opowieść toczy się przez cały rok. Inspiracją do rozmowy o porach roku i ich urokach może być też książka „Wiosna, lato, jesień, zima” Alfonsa Migutscha, uważanego za ojca tego typu książek, w których ilustracje przedstawiające bardzo szczegółowe sceny z codziennego życia składają się na wielowątkową barwną opowieść.

Książki o lesie i jego mieszkańcach

Las warto odwiedzić w każdej porze roku, ale jesienią wydaje się najbardziej pociągający. Książka Emilii Dziubak „Rok w lesie” mogłaby się znaleźć również w powyższej kategorii, ponieważ prezentuje mieszkańców lasu w różnych sytuacjach, warunkach pogodowych i porach dnia i nocy. Oprócz wciągającej historii książka ta wyróżnia się też innym elementem, który absorbuje dziecięcą uwagę. Sporo w niej przekrojów, które pozwalają na zajrzenie do domów zwierząt. Równie absorbującą książką o tej tematyce jest „Co kryje las” Ainy Bestard. Zaskakuje formą, ale też pozwala na zapoznanie się z różnymi zjawiskami przyrodniczymi składającymi się na leśny ekosystem. A co takiego wyjątkowego jest w jej formie? Dołączone do niej są trzy „magiczne” szkła powiększające w trzech kolorach. Dopiero one pozwalają na odkrycie tajemnic lasu. Przed wycieczką do lasu, a także po niej warto zajrzeć do „Ilustrowanego inwentarza drzew” Virginie Aladjidi, leksykonu przedstawiającego wygląd i cechy 57 drzew i krzewów z różnych stron świata, także tych, które możemy spotkać w naszych lasach. Kolejną książką, która pomoże odkryć tajemnice lasu jest „Basia i wyprawa do lasu” Zofii Staneckiej i Marianny Oklejak.

Jesienne nowości

„Co kryje morze?” Ainy Bestard – po odkrywaniu tajemnic lasu przyszedł czas na morskie głębiny. Można je podziwiać przez kolorowe okienka – czerwone, zielone i niebieskie i za każdym razem odkrywać nowe szczegóły. „Liczymy na spacerze matematyka na każdą pogodę” Emmy Adbåge to już nie nowość w ścisłym tego słowa znaczeniu, bo książka została wydana już wiosną, ale z pewnością warto ją poznać. Autorka prezentuje proste zabawy w liczenie, które można włączyć w codzienny spacer, a także w przystępny sposób wyjaśnia podstawowe działania matematyczne. Całkiem świeżą premierą (01.10.) jest z kolei „Tata w sieci”Philippe de Kremmetera. Jak można przeczytać na stronie wydawnictwa Muchomor jest to „Historia, która zdarzyła się w pewnej rodzinie pingwinów na Antarktydzie, ale dla wielu może brzmieć znajomo.”. Wydawnictwo Dwie Siostry przygotowało na jesień mnóstwo nowości, wśród których znalazło się nowe, limitowane wydanie znanych i lubianych „Map” Aleksandry i Daniela Mizielińskich. W edycji pomarańczowej przygotowanej z okazji 10-lecia wydawnictwa znalazło się 16 dodatkowych map. „Rzeka czasu” Petera Goesa również zabiera czytelnika w fascynującą podróż, podróż przez historię. Jest to wielkoformatowy album przedstawiający historię świata od Wielkiego Wybuchu do czasów współczesnych. W dzieciństwie wielką miłością darzyłam książki przyrodnicze. Nic dziwnego zatem, że w moim subiektywnym zestawieniu najlepszych książek dla dzieci wydanych w ubiegłym roku znalazło się „Animalium”z ilustracjami nawiązującymi do XIX-wiecznych rycin. Po wizycie w Muzeum Zwierząt przyszedł czas na odwiedzenie Muzeum Roślin i to bez wychodzenia z domu, ponieważ w październiku swoją premierę ma „Botanicum” z tekstem Kathy Willis i ilustracjami Katie Scott. Pozycja obowiązkowa na półce młodego przyrodnika. Późna jesień, kiedy ustawały prace w polu była czasem opowieści, w których roiło się od domorosłych chochlików, demonów i legendarnych stworów. Paweł Zych i Witold Vargas ponownie zapraszają do tego świata. Właśnie ukazała się druga część „Bestiariusza słowiańskiego” tych autorów. Tym razem, jak wskazuje podtytuł, zapoznamy się między innymi z biziami, kadukami i samojadkami. To jedna z książek, na które najbardziej czekam tej jesieni.

Reklama

3 myśli w temacie “14 najciekawszych książek dla dzieci na jesienne wieczory

  1. Pingback: Gawra Stefana

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s